Wspinaczka to najlepszy sport na świecie, w którym po równo liczy się siła fizyczna, technika, psychika i taktyka. Osoby słabsze fizycznie (np. „O rany, nie potrafię się podciągnąć na drążku – to nie dla mnie…”) często nadrabiają braki siłowe świetnym wyczuciem równowagi lub tzw. „lekturą drogi”. Osoby niższe mają dalej do chwytów, ale są lżejsze. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, bo każdy wspinacz jest inny fizycznie i każdy ma swoje preferencje, mocniejsze strony i słabsze (nad tymi ostatnimi staramy się pracować najwięcej, bo wtedy najłatwiej o progres). Treningi w zgranej grupie są jedną z najlepszych form motywacji, bo dzielimy się pomysłami, „sprzedajemy sobie patenty” na zrobienie ruchów. Wspinanie to przede wszystkim rywalizacja nie z innymi, a z samym sobą, dlatego tak uzależnia – cały czas chcemy byś lepsi od siebie z poprzedniego treningu!
Trener sekcji Marta Czajkowska
Przyjdź na trening
Do sekcji zapraszamy wszystkich, którzy wspinają się regularnie minimum dwa lata, opanowali podstawowe techniki wspinaczkowe, potrafią wspinać się z asekuracją dolną i chcą ciężko trenować.
KWALIFIKACJE DO SEKCJI SPORTOWEJ W ROKU AKADEMICKIM 2020/21.
Studentów chętnych do zobaczenia jak wyglądają prawdziwe treningi we wspinaczce sportowej zapraszamy do wzięcia udziału w eliminacjach, które będą odbywać się podczas pierwszych trzech spotkań: 5, 7 i 12 października. Do pokonania będzie 6 dróg, 10 boulderów oraz 3 obwody. Oczywiście nie wszystko na raz, każda z tych rzeczy będzie punktowana osobno, a punkty zbierać można przez te kilka dni.
Chętni są również proszeni o przesłanie informacji o swoim doświadczeniu wspinaczkowym (pokonywane trudności OS i RP zarówno z liną jak i na baldach, na ściance i w skałkach), ambicjach oraz swoich mocnych i słabych stronach.
Zawody i osiągnięcia
Co roku bierzemy udział w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza, gdzie zazwyczaj nasi zawodnicy zgarniają złoto, oraz w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie niemal zawsze dostają się do finałów każdej z trzech subdyscyplin i regularnie stają na podium. W klasyfikacji drużynowej AZS UW tylko kilka razy spadło poza miejsca medalowe, natomiast w roku 2019 wywalczyliśmy tytuł Mistrza Polski zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.
Ostatnie największe osiągnięcia sekcji:
Archiwalne osiągnięcia:
1 m-ce kat. mężczyzn – Akademickie Mistrzostwa Polski – kwiecień 2018
1 m-ce Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza – marzec 2016
4 m-ce kat. kobiet – Akademickie Mistrzostwa Polski – kwiecień 2016
7 m-ce kat. mężczyzn – Akademickie Mistrzostwa Polski – kwiecień 2016
3 m-ce (kat. kobiet + mężczyzn) – Puchar ZG AZS podczas Akademickich Mistrzostw Polski – kwiecień 2016
Na treningu
Uczestnicy sekcji wspinaczkowej podnoszą umiejętności techniczne, fizyczne i taktyczne. W czasie treningów pracujemy w małych 2-4 osobowych grupach (choć wspinaczka to sport wybitnie indywidualny) w zależności od posiadanych umiejętności technicznych i warunków fizycznych. Wspinamy się z liną lub bez – na bulderach i obwodach. Duży nacisk przykładamy do tzw. „ogólnorozwojówki”, więc ogólne przygotowanie fizyczne jest jak najbardziej wskazane.
Zimą najlepsi zawodnicy dodatkowo uczestniczą w treningach weekendowych na innych warszawskich ściankach (Murall, Makak).
Treningi
Osoby, które przejdą przez sito eliminacji muszą przygotować się mentalnie na porządne dwugodzinne treningi we wtorki i czwartki w godzinach 17.00-19.00. Spotykamy się na ściance wspinaczkowej UW przy ul.Banacha 2a. W okresie zimowo-wiosennym staramy się zorganizować dodatkowe treningi na innych warszawskich obiektach (Obozowa, Makak, Crux).
Wtorek 17.00-19.00
Czwartek 17.00-19.00
CSiR UW ul. Banacha 2a
Kontakt
Trener Marta Czajkowska
Kontakt: mczajkowska@uw.edu.pl